CBOS: Duda - 52 proc.; Hołownia - 14 proc.; Bosak - 7 proc.

Sądarze przed wyborcze CBOS: Duda – 52 proc.; Hołownia – 14 proc.; Bosak – 7 proc.

Prasóweczki

CBOS: Duda – 52 proc.; Hołownia – 14 proc.; Bosak – 7 proc. – 52 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu korespondencyjnym poparłoby ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudę; 14 proc. zagłosowałoby na wolnego kandydata Szymona Hołownię, 7 proc. na kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka – płynie z problemie CBOS.

 

21 proc. zadeklarowało, iż na pewno weźmie udział w zestawach prezydenckich kończących się w sposobie korespondencyjnym; 16 proc. badanych i bierze się do głosowania, jednak jest do tego pewne w ściślejszym stopniu („raczej wezmę udział”). 46 proc. twierdzi, iż nie wzięłaby udziału w zestawach korespondencyjnych, z czego 33 proc. deklaruje, iż na pewnie nie zagłosuje w ostatni sposób, a 13 proc., że trochę nie. 16 proc. stwierdziło, iż „nie wie”, czy weźmie udział w zestawach korespondencyjnych.

Spośród badanych deklarujących udziału w głosowaniu korespondencyjnym, na pytanie na kogo powierzyliśmy swój głos, 52 proc. wskazało Andrzeja Dudę. Tworzy on stałą przewagę nad innym w porze – Szymonem Hołownią, na jakiego głos chciałoby oddać 14 proc. ankietowanych. Na kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka zagłosowałoby 7 proc. badanych.

Kandydata PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza wskazało 6 proc. ankietowanych, oraz na kandydatkę KO Małgorzatę Kidawę-Błońską i na kandydata Lewicy Roberta Biedronia po 5 proc. respondentów. Na Marka Jakubiaka – 1 proc. badanych.

7 proc. badanych wskazało, iż nie wie jeszcze na kogo zagłosuje, zaś 3 proc. odmówiło odpowiedzi.

Urzędujący prezydent może stanowić na ponadprzeciętne poparcie wśród starszych badanych, zwłaszcza tych między 45 a 65 rokiem życia, w poznaniu od Szymona Hołowni, który wpływa głównie młodszych respondentów. Andrzeja Dudę popierają także ankietowani częściej uczestniczący w pracach religijnych oraz deklarujący prawicowe poglądy polityczne, a to ludzie tych linii, które ponadprzeciętnie często deklarują chęć udziału w zestawach korespondencyjnych.

CBOS zapytał i o możliwość konkurencyjną wobec przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych, jaką jest zmiana konstytucji, umożliwiająca wydłużenie kadencji prezydenta Andrzeja Dudy o dwa lata. Po ich upływie prezydent nie mógłby ubiegać się o reelekcję.

Na pytanie, czy popiera Pan/Pani tę możliwość 12 proc. odpowiedziało – zdecydowanie tak; 23 proc. – raczej popieram; 22 proc. – raczej nie popieram; 29 proc. – absolutnie nie popieram. 15 proc. ankietowanych wskazało niezdecydowanie.

Badanie przeprowadzono we współpracy Fundacji CBOS i IQS drogą elektroniczną na reprezentatywnej próbie 1000 respondentów w dniach od 23 do 27 kwietnia.

zobacz również CBOS: Duda – 52 proc.; Hołownia – 14 proc.; Bosak – 7 proc.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments