Czego Szukamy Na Warmii I Mazurach?

Czego Szukamy Na Warmii I Mazurach?

Prasóweczki

Czego Szukamy Na Warmii I Mazurach? Pytanie tylko pozornie skierowane jest do turystów. Potrafi być jednak skierowane też do historyków, kulturoznawców-regionalistów oraz inwestorów. Zacznijmy może od tego, co w obecnym rejonie interesuje turystów?

 

Warmia i Mazury dla gości

Granica pomiędzy Warmią i Mazurami jest stosunkowo płynna. Umownie ważna też obie krainy rozdzielić linią idącą od Ostródy, potem mało na południe od Olszyna i łukiem na północ przez Mrągowo i Kętrzyn.

Czym się zatem różnią od siebie te obie krainy. W regionie i zabytkach obecnie właściwie jest trudno wskazać podstawowe różnice. Historycznie obie krainy w minionych wiekach połączyła wspólna historia. Wcześniej występowały je nowe plemiona. Na jednych Mazurach swoje korzenie zapuścili Mazowszanie. Nieprzypadkowo jeden z naukowych periodyków mazurskich nosi tytuł „Masovia”.

Przeciętny turysta kojarzy ten obszar z jeziorami, często z Grubymi Jeziorami Mazurskimi. Bardziej wytrawny penetruje tamtejsze puszcze, choćby Piską i Romincką. Ta inna na momencie dwóch poprzednich wieków była krajem łowieckim cesarza Wilhelma II. Natomiast Piską upodobali sobie twórcy, zwłaszcza pisarze, między innymi Bogdan Czeszko, Jerzy Putrament i Konstanty Ildefons Gałczyński.

Dlatego pasjonaci historii literatury zwykle odwiedzają Muzeum im. K. I. Gałczyńskiego w Sprzątaniu i Michała Kajki w Ogródku.

Wyczynowi turyści coraz częściej używają ze szlaków kajakowych, nawet na Krutyni, Węgorapie i Gołdapie. Coraz wyższym uznaniem bawią się dawne umocnienia z okresów II wojny światowej, między drugimi w Gierłoży, Mamerkach i Gołdapi (kwatera Luftwaffe „Robinson”).

Warto zajrzeć Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej wraz z starym (nieczynnym) szlakiem kolejowym i, największymi w Polsce, mostami w Stańczykach. Wielu zaskakuje Tatarska Góra – drugi pod względem wielkości (308 m n.m.p) szczyt Mazur Garbatych ze znajdującym się w zagłębieniu szczytu dystroficznym jeziorkiem otoczonym tundrową roślinnością.

Region dla inwestorów

Oczywiście… W ubiegłych j latach znacznie wzrosło zainteresowanie inwestorów regionem Warmii i Mazur, zwłaszcza otoczeniem Wielkich Jezior Mazurskich. Do miejsc cieszących się największym powodzeniem dostosowują się głównie Giżycko i Mikołajku. Modne są działki nad jeziorami.

A nie tylko jeziora dają pretekst inicjatywom inwestorskim. Część z inwestorów zakupiła dawną popegeerowski podłogę natomiast wówczas nie wyłącznie w punktach rolniczych. Coraz wyższym uznaniem cieszy się bowiem tutejsza agroturystyka.

Zobacz Czego szukamy na Warmii i Mazurach?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments